KALENDARIUM: 3 maj 1519 r. - Mikołaj z Mirowic (dziekan płocki i proboszcz warszawski) wypłacił książętom mazowieckim Stanisławowi i Januszowi 2000 dukatów zasądzonych od Jana Jeżowskiego (chorąży zakroczymski) i Jana Ojrzanowskiego (starosta warszawski), i innych współwinnych, na naprawę tam i odbudowę zawalonej wieży, leżącej z tyłu dworu książęcego w Warszawie

czwartek, 10 stycznia 2013

Grupy odtwórstwa historycznego, bractwa rycerskie - średniowiecze (Warszawa i okolice)

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014.


Wpis ten, to odpowiedź na jedno z wielu pytań, które było najczęściej zadawane przez Was w e-mailach.

Poniżej wymieniam tylko te grupy, które mają stronę internetową, ale najpierw polecam zapoznać się z filmem Żywa historia. ;)

Żywa historia. Zdjęcia i montaż: Jakub Stępnik
Drużyna Wojów Piastowskich Jantar

(Źródło: www.youtube.com. Czas trwania: 03:22)

UWAGA: NIEKTÓRE LINKI DO GRUP MOGĄ BYĆ NIEAKTUALNE
(postaram się jak najszybciej zaktualizować poniżej wymienione linki oraz listę bractw)

ŁOMIANKI

Jomsborg Vikings Hird

 • odtwarzane lata: 992-1025 (panowanie Bolesława I Chrobrego)
 • strona WWW: www.jomsborg.pl.

Zrzut strony grupy Jomsborg Vikings Hird

PODKOWA LEŚNA

Mazowiecka Drużyna Wojów Weles


WARSZAWA

Czarny Wąż. Drużyna Wojów i Rzemieślników

Draconia

 • odtwarzane wieki: IX-XI, XIII,
 • strona WWW: www.draconia.pl,
 • ciekawostka: jednym z projektów grupy jest odtwarzanie pocztu rycerza Gotarda, który między innymi otrzymał od księcia Konrada I mazowieckiego wsie Raków i Służew. Nadania te miały miejsce w XIII wieku, zaś wymienione wsie są obecnie dzielnicami Warszawy. Więcej o projekcie na stronie: http://www.draconia.pl/index.php?strona=xiii_mazowsze_wstep.

Drużyna Najemna Dziki Bez

Hufiec Kasztelanii Czerskiej

Konfederacja Kopii Templariuszy

Pierwsze Polskie Stowarzyszenie Turniejowe Liga Baronów


Ciekawostka: Na świecie zaczyna cieszyć się coraz to większym zainteresowaniem nowy rodzaj sportu. Są to pojedynki rycerskie. W związku z tym powstały nawet mistrzostwa świata w średniowiecznych walkach historycznych Battle of the Nations (Bitwa Narodów). Po raz pierwszy odbyły się one na Ukrainie w 2011 roku.

(Źródło: http://www.youtube.com/user/battleofthenations. Czas trwania: 01:13)

17 komentarzy:

 1. Szkoda, że na organizują w Stolicy parad średniowiecznych. Drużyna Drabów Pieszych zapewne zrobiłaby wielką furorę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi osobiście brakuje grup odtwarzających wiek XVIII (np wojska pruskie), ale nie szlachtę polską, bo ich ubiór jest tak uniwersalny, że można brać w nich udział w inscenizacjach od końca XVI wieku po XIX wiek włącznie :), jak się nie mylę.

   Usuń
 2. Grupa Rekonstrukcji Historycznej - komandoria Templariuszy. XIII wiek europa, ziemia święta. Zapraszamy...

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam szukam grupy w okolicach Żyrardowa.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie za bardzo kojarzę sobie grupy z Żyrardowa, czy okolic, ale spróbuj popytać się na "Forum Rekreacji Historycznych - Freha" http://www.freha.pl/index.php?s=cf7e71eb5efba9300915ab1c5cdad5e8&showforum=9 lub zerknij na stronę http://www.bagrit.pl/ .

   Usuń
  2. Dzięki tak zrobię. Pozdrawiam

   Usuń
 4. Tak się zastanawiam czy w Polsce działa grupa nie zorientowana na Słowian i Wikingów, a na Celtów. Szukałam, ale niestety nie trafiłam na żadną taką inicjatywę. Czy ktoś coś wie na ten temat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą. Nie łatwo jest znaleźć grupy, które zajmują się odtwarzaniem plemion germańskich, czy Celtów. W Polsce tego typu grup jest mało, tak jak i imprez związanych z epoką starożytności, w porównaniu ze średniowieczem.

   A teraz odpowiedź na Twoje pytanie. Czy w Polsce istnieją jakieś grupy odtwarzające Celtów? Tak, są, ale jest ich niedużo. Do większych i chyba prężej działających grup jest Stowarzyszenie Celtica: http://www.celtica.pl , facebook: https://www.facebook.com/StowarzyszenieCeltica .

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

   Usuń
  3. Polecam Legio I Adiutrix z Warszawy. Są na fejsie. Jeszcze Hasdingowie, ale to germanie

   Usuń
 5. Witam. Mam pytanie dotyczące wszelako pojętych grup rekonstrukcji historycznej. Poszukuję takowej która mogłaby wziąć udział w imprezie charytatywnej w Legionowie (31.08.2014).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z grupami, tylko z pytania nie wiem, z jakiej epoki historycznej by Pana interesowały. Poza linkami, które podałem we wpisie, jak i w powyższych komentarzach, warto zerknąć jeszcze na portal historii ożywionej "Dobronii.pl" http://www.dobroni.pl . Przy okazji dodałbym, że chyba przy szkole jazdy konnej "Patataj" w Kaniach koło Warszawy działają grupy konne odtwarzające epoki, od średniowiecza po XX wiek: http://www.patataj.com . Tam ewentualne można by pozyskać kontakt z tamtymi grupami. Oprócz tego w Warszawie działa 1-szy Pułk Piechoty Legii Nadwiślańskiej (okres napoleoński): http://www.legianadwislanska.pl .

   Usuń
 6. Chorągiew Zaciężna Trzy Miecze - Warszawa- Brwinów Odtwarzamy XV i XIII wiek. Więcej o nas na stronie www.trzymiecze.pl Zaprazamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za info. W wolnej chwili postaram się dopisać Was do listy powyżej

   Usuń
 7. Hej ludzie drodzy, jest w Warszawie/ okolicach jakaś drużyna, która przyjmuje 11-letnich chłopców?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy są jakieś grupy, które przyjmują 11-letnich chłopców? Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć, bo wszystko jest uzależnione od wewnętrznego regulaminu grupy. Są grupy gdzie trzeba mieć skończone 18 lat. Są grupy, które przyjmują nieletnich, ale od 15 roku życia, i pod warunkiem, że ma zgodę od rodziców. Osobiście proponowałbym skontaktować się z grupami, z powyższej listy, czy to za pośrednictwem e-maila, czy profilu facebookowego grupy.

   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Można spróbować w Legio I Adiutrix i Hasdingach w Warszawie.
   https://www.facebook.com/Hasdingowie-1639525406301221/?fref=ts

   Usuń