KALENDARIUM: 3 maj 1519 r. - Mikołaj z Mirowic (dziekan płocki i proboszcz warszawski) wypłacił książętom mazowieckim Stanisławowi i Januszowi 2000 dukatów zasądzonych od Jana Jeżowskiego (chorąży zakroczymski) i Jana Ojrzanowskiego (starosta warszawski), i innych współwinnych, na naprawę tam i odbudowę zawalonej wieży, leżącej z tyłu dworu książęcego w Warszawie

DEPESZE PAP (PÓŹNE ŚREDNIOWIECZE)


Ostatnia aktualizacja: 5.09.2013.


2013, 2012, 2011.


2013


5.09.2013 Archeolodzy badają średniowieczną Nieszawę


W 2012 roku precyzyjnie zlokalizowano na polach pod Zamkiem Dybowskim w Toruniu średniowieczne miasto – Nieszawę. Stało się to bez wbicia łopaty w ziemię, dzięki zastosowaniu metod nieinwazyjnych. Teraz badacze chcą ustalić granice dawnego miasta, by objąć jego pozostałości ochroną konserwatorską.

www.naukawpolsce.pap.pl

7.08.2013 Średniowieczny topór na wystawie w Krakowie


Do końca sierpnia z krakowskim Muzeum Archeologicznym można obejrzeć wystawę „Topór z Krakowa Rakowic”. Zabytek znaleziono w 1928 roku na terenie wsi Rakowice – obecnie części Krakowa. Z ówczesnych zapisów wynika, że wraz z nim odkryto szczątki jeźdźca na koniu w pełnym rynsztunku, który prawdopodobnie zatonął w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

www.naukawpolsce.pap.pl

4.08.2013 Przełomowe odkrycie archeologów we Włoszczowie


Pierwszy w Polsce most prowadzący do grodziska stożkowatego odkryli archeolodzy badający Kopiec Św. Jana we Włoszczowie (Świętokrzyskie). Dr Czasław Hadamik z Kielc odnalazł właśnie elementy konstrukcyjne przeprawy nad dawną fosą.

www.naukawpolsce.pap.pl

1.08.2013 Zakończyły się prace wykopaliskowe w średniowiecznym gródku w Rudzie Śląskiej


Zakończyły się prace wykopaliskowe w średniowiecznym gródku w Rudzie Śląskiej. Badacze znaleźli m.in. fragmenty ceramiki, kawałki kafli piecowych, gwoździe, odważniki ołowiane - poinformowało w środę biuro prasowe Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

www.naukawpolsce.pap.pl

8.07.2013 Kościół w Stębarku - możliwe miejsce pochówku rycerzy spod Grunwaldu


Badania archeologiczne wykażą, czy kościół parafialny w Stębarku koło Grunwaldu (warmińsko-mazurskie) jest miejscem pochówku zacniejszych rycerzy poległych w bitwie. Ubiegłoroczne badania georadarowe wykazały, że w centralnej części kościoła prawdopodobnie znajduje się wkop.

www.naukawpolsce.pap.pl

21.06.2013 Szczątki ludzkie odkryte w "Małachowiance" trafiły do badań


Pochodzące z XIII do XVII wieku szczątki ponad 100 osób odkryte podczas renowacji najstarszej polskiej szkoły, Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, trafiły do badań antropologicznych. Po badaniach zostaną ponownie pochowane.

www.naukawpolsce.pap.pl

7.05.2013 Dr Sikorski: potrzebne są poszukiwania krewnych Kopernika


Historyk dr Jerzy Sikorski, który wskazał miejsce w archikatedrze we Fromborku, gdzie należało szukać i znaleziono szczątki Kopernika, uważa, że potrzebne są poszukiwania krewnych astronoma. "Gdyby udało się odnaleźć szczątki wuja Kopernika, byłaby sensacja"- ocenia.

www.naukawpolsce.pap.pl

2.05.2013 Pod Szprotawką odkryto kolejne fragmenty Wałów Śląskich


Ekipa badawcza Towarzystwa Bory Dolnośląskie natrafiła w okolicy przysiółka Szprotawka (Lubuskie) na kolejne, nieznane dotąd odcinki (o długości ok. 1 km) Wałów Śląskich – średniowiecznych umocnień służących obronie zachodnich granic Księstwa Głogowskiego.

www.naukawpolsce.pap.pl

16.04.2013 Badania teledetekcyjne zamku w Iłży


Trwają prace nad wykonaniem trójwymiarowego obrazu XIV–wiecznego zamku biskupów krakowskich w Iłży (woj. mazowieckie) – poinformował w komunikacie prasowym inicjator projektu dr Rafał Zapłata z Instytutu Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

www.naukawpolsce.pap.pl

16.03.2013 Trójwymiarowa rekonstrukcja średniowiecznej Nieszawy


W 2012 roku precyzyjnie zlokalizowano średniowieczne miasto - Nieszawę. I to bez wbicia łopaty w ziemię, dzięki zastosowaniu metod nieinwazyjnych. Teraz wykonano profesjonalną, trójwymiarową rekonstrukcję osady, z którą każdy może zapoznać się na portalu YouTube.

www.naukawpolsce.pap.pl

13.03.2013 Pieczęć średniowiecznego proboszcza z Giebła - sensacją archeologiczną


Podczas robót przy romańskim kościele we wsi Giebło w woj. śląskim archeolodzy odkryli pochodzący z XIV w. ołowiany tłok pieczętny, którym posługiwał się proboszcz miejscowej parafii. To jeden z nielicznych takich przedmiotów, zachowanych w polskich zbiorach.

www.naukawpolsce.pap.pl

27.02.2013 Powstaje fabularyzowany film dokumentalny o Mikołaju Koperniku


Życie i dokonania wielkiego uczonego, astronoma, lekarza i stratega Mikołaja Kopernika, ale także jego życie prywatne w tym "tajemniczą miłość", ma pokazać fabularyzowany film dokumentalny zatytułowany "Kopernik". Premierę obrazu zaplanowano na grudzień.

www.naukawpolsce.pap.pl

26.02.2013 W Kostrzynie nad Odrą odkryto przedrenesansowe relikty zamku


Fragmenty wież i innych elementów średniowiecznych fortyfikacji oraz ceglany tunel odkryli archeolodzy w Kostrzynie nad Odrą. Badacze znaleźli również cześć zabytków pochodzących z muzeum Fryderyka Wielkiego, mieszczącego się przed II wojną światową na terenie zamku.

www.naukawpolsce.pap.pl

25.02.2013 Odkrycia archeologów pod krużgankami klasztoru na Świętym Krzyżu


Dziewięć pochówków świętokrzyskich benedyktynów oraz pozostałości pieca - hypokaustum, który mógł służyć do ogrzewania klasztoru z XV w. odkryli archeolodzy badający średniowieczne krużganki na Świętym Krzyżu (Świętokrzyskie).

www.naukawpolsce.pap.pl

12.02.2013 Olsztyńskie muzeum zaprezentowało srebrny skarb z Wilkowa


Sklepowa ze wsi Wilkowo k. Kętrzyna znalazła na kartoflisku skarb, złożony z kilkuset srebrnych monet z czasów króla Zygmunta III Wazy i XV-wiecznych krzyżackich szelągów. Znalezisko pokazano po raz pierwszy publicznie w niedzielę w Muzeum Warmii i Mazur.

www.naukawpolsce.pap.pl