KALENDARIUM: 3 maj 1519 r. - Mikołaj z Mirowic (dziekan płocki i proboszcz warszawski) wypłacił książętom mazowieckim Stanisławowi i Januszowi 2000 dukatów zasądzonych od Jana Jeżowskiego (chorąży zakroczymski) i Jana Ojrzanowskiego (starosta warszawski), i innych współwinnych, na naprawę tam i odbudowę zawalonej wieży, leżącej z tyłu dworu książęcego w Warszawie

piątek, 16 marca 2012

DEPESZE PAP (PÓŹNE ŚREDNIOWIECZE): 2011 rok


Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012.


2012, 2011.


Podsumowanie: 2011 r.


20.12.2011 Archeolodzy z UJ badają zamek w Ojcowie


Ruiny zamku w Ojcowie (woj. małopolskie) należącego przez pewien czas do Jana Mężyka - szlachcica, który przetłumaczył królowi Jagielle z niemieckiego słynne przemówienie posłów krzyżackich, przynoszących dwa nagie miecze pod Grunwaldem w 1410 roku, przebadali archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

www.naukawpolsce.pap.pl

23.11.2011 W Bolesławcu odkryto średniowieczną garncarnię


Pozostałości pochodzącej prawdopodobnie z XV w. garncarni odkryli archeolodzy w Bolesławcu (Dolnośląskie). To już druga i jednocześnie najstrasza średniowieczna garncarnia znaleziona na terenie miasta.

www.naukawpolsce.pap.pl

22.11.2011 Zakończyły się pierwsze badania wykopaliskowe na zamku Niesytno


XV-wieczne mury obwodowe średniowiecznej warowni odkryli archeolodzy w czasie październikowych prac na terenie zamku Niesytno w Płoninie koło Bolkowa (woj. dolnośląskie).

www.naukawpolsce.pap.pl

16.11.2011 Na Zamku Malborskim odkryto średniowieczny most


Relikty drewnianych konstrukcji średniowiecznego mostu wzniesionego w połowie XV w. na Zamku krzyżackim w Malborku, znaleźli archeolodzy z firmy ANTIQUA pod kierunkiem dr. Bogdana Bobowskiego. O swoich odkryciach naukowcy opowiedzą podczas rozpoczętej 16 listopada w Malborku XVIII Sesji Pomorzoznawczej za lata 2009-2011.

www.naukawpolsce.pap.pl

21.10.2011 Nowe odkrycia na zamku w Uniejowie


Ostatnie prace archeologiczne oraz analiza architektoniczna zamku w Uniejowie (woj. łódzkie) pozwoliły w znacznym stopniu skorygować dotychczasowe poglądy na temat formy budowli w okresie średniowiecza. Archeolodzy z firmy ARCH-TECH pod kierunkiem Wojciecha Dudaka i Radosława Hermana prowadzili wykopaliska przy południowej fasadzie zamku, w fosie oraz na dziedzińcu głównym i północnym międzymurzu. Wykonali również rekonesans architektoniczny budowli. Prace trwały w związku z planowanymi remontami zamku w krótkich kampaniach od 2009 do 2011 r.

www.naukawpolsce.pap.pl

30.09.2011 Odnowiono XIV-wieczny mur obronny w Kaliszu


Zakończyła się renowacja 20-metrowego zabytkowego muru obronnego z XIV wieku, położonego w centrum Kalisza. Najprawdopodobniej kaliskie mury obronne, z których zachował się jedynie 20-metrowy fragment, powstały za czasów panowania Kazimierza Wielkiego.

www.naukawpolsce.pap.pl

30.09.2011 W Gliwicach odkryto średniowieczną drewnianą drogę


Pochodzące ze średniowiecza drewniane nawierzchnie drogi i biegnący wzdłuż niej rynsztok odkryto w Gliwicach. Znalezisko jest datowane na XIV wiek. W ocenie archeologów, jest dowodem na to, że miasto już setki lat temu było stosunkowo dobrze zorganizowane.

www.naukawpolsce.pap.pl

29.09.2011 Archeolodzy badali kościół św. Jakuba Apostoła w Toruniu


Potężne średniowieczne kamienne fundamenty świątyni i kilkadziesiąt pochówków mieszczan sprzed kilkuset lat odkryli na terenie gotyckiej świątyni archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. "Kościół św. Jakuba Apostoła jest rzadkim na Pomorzu przykładem gotyckiej bazyliki, odznaczającym się wyrafinowaną architekturą i bogatym zdobnictwem" - mówi Anna Cicha, uczestniczka badań, doktorantka IA UMK.

www.naukawpolsce.pap.pl

27.09.2011 Średniowieczny manuskrypt i dokumenty z XVI wieku wracają do Wrocławia


Do Wrocławia powrócą zaginione w czasie II wojny światowej księgi - m.in. XV-wieczny manuskrypt "Liber de natura rerum". Odzyskane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych dzieło zostanie we wtorek przekazane rektorowi Uniwersytetu Wrocławskiego.

www.naukawpolsce.pap.pl

14.09.2011 Relikty XIV-wiecznej zabudowy drewnianej odkryto w Stargardzie


Pierwsze rozpoznane jak dotąd na terenie Stargardu (Zachodniopomorskie) pozostałości dobrze zachowanej drewnianej zabudowy z XIV wieku przebadali archeolodzy z miejskiego Muzeum.

www.naukawpolsce.pap.pl

25.08.2011 Odkryto relikty bramy zamku w Sochaczewie


Okazały zespół bramny ze schyłkowego okresu średniowiecza odkryli archeolodzy w czasie miesiąca prac wykopaliskowych na zamku w Sochaczewie (Mazowieckie). „Rezultaty kończących się właśnie miesięcznych badań zamku w Sochaczewie uznać można za niezwykle interesujące i zmieniające dotychczasową wiedzę o tym obiekcie” – mówi archeolog Tomasz Olszacki, kierownik badań.

www.naukawpolsce.pap.pl

23.08.2011 Archeolodzy badają relikty zamku w Ełku


Twierdzę ufundowaną przez wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena, badają wykopaliskowo archeolodzy z firmy ARCH-TECH. Do dziś nieznane jest precyzyjne rozplanowanie tego średniowiecznego zamku. Prace potrwają do końca sierpnia.

www.naukawpolsce.pap.pl

22.08.2011 W Lelowie odkryto średniowieczną bramę i drewniany pomost


Średniowieczną bramę, pomost z drewnianych bali, monetę srebrną z czasów króla Zygmunta III Wazy oraz jatki żydowskie odkryła grupa archeologów, która prowadzi wykopaliska na rynku w Lelowie w pow. częstochowskim.

www.naukawpolsce.pap.pl

17.08.2011 Archeolodzy badają wraki na redzie portu gdańskiego


Pięć odkrytych w 2010 roku wraków z XV-XVIII wieku obok półwyspu Westerplatte dokumentują archeolodzy z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Projektem kieruje dr Waldemar Ossowski. Główna część przedsięwzięcia została zakończona. Jednak w październiku archeolodzy powrócą do, ich zdaniem, najciekawszego wraku - średniowiecznego okrętu "Falburt".

www.naukawpolsce.pap.pl

3.08.2011 W Toruniu podczas prac drogowych odkryto resztki murów miejskich


Relikty średniowiecznych murów miejskich odkryto przypadkowo podczas remontu nawierzchni jednej z ulic na toruńskim Starym Mieście. Przebieg dawnych fortyfikacji w tym miejscu upamiętni kolorowa kostka brukowa.

www.naukawpolsce.pap.pl

27.07.2011 Archeolodzy przy remontach ulic odkrywają dawny Namysłów


Fragmenty miejskich umocnień oraz pozostałości studni, kramów i pracowni skórniczej odkryli archeolodzy przy przebudowie ulic centrum Namysłowa. Naukowcy spodziewają się kolejnych odkryć, które uzupełnią wiedzę o średniowiecznej historii tego miasta.

www.naukawpolsce.pap.pl

26.07.2011 Archeolodzy odkryli w Lelowie drewnianą drogę


Fragmenty średniowiecznej drogi drewnianej odkryli w Lelowie archeolodzy z Wrocławia. Trakt świetnie się zachował. Drewno miało doskonały mikroklimat w bezltenowym i organicznym podłożu - powiedziała PAP archeolog Aleksandra Łukaszewska.

www.naukawpolsce.pap.pl

6.06.2011 Średniowieczny akt lokacyjny wrócił do Sandomierza po renowacji


Odnowiony przez konserwatorów XIII-wieczny dokument lokacyjny Sandomierza (Świętokrzyskie), zaprezentowano 3 czerwca w tutejszym Muzeum Diecezjalnym. Prace renowacyjne wystawionego w 1286 r. przez księcia Leszka Czarnego dokumentu, polegały m.in. na rozprostowaniu zagięć arkusza i uzupełnieniu ubytków papieru. Dokument oczyszczono i zabezpieczono przed dalszym niszczeniem.

www.naukawpolsce.pap.pl

31.05.2011 Polscy i czescy archiwiści opracowali średniowieczne śląskie dokumenty


Przechowywane na polskim i czeskim Górnym Śląsku średniowieczne dokumenty doczekały się katalogu i fachowego opracowania. Nad wydaną w ostatnim czasie publikacją przez kilka lat pracowali naukowcy i archiwiści z obu krajów. W poniedziałek w Katowicach zaprezentowano efekt ich pracy, jakim jest drugi tom dwujęzycznego wydawnictwa „Regesty dokumentów przechowywanych na Górnym Śląsku”, obejmujący dokumenty wystawione w latach 1401-1450. Zawiera on 629 regestów, czyli streszczeń średniowiecznych dokumentów.

www.naukawpolsce.pap.pl

18.04.2011 Rekonstrukcja średniowiecznego grodu w Raciążu


Umocnienia średniowiecznego grodu w Raciążu koło Tucholi (woj. kujawsko-pomorskie) zostaną częściowo zrekonstruowane. Warownia spłonęła 600 lat temu i nigdy nie została odbudowana.

www.naukawpolsce.pap.pl

9.04.2011 Konferencja nt. efektów I etapu konserwacji katedry


Bizantyjsko-ruskie malowidła ufundowane na początku XV w. przez króla Władysława Jagiełłę dla katedry sandomierskiej są świadectwem unii sztuki wschodniej z architekturą i liturgią obrządku łacińskiego - ocenili historycy sztuki na konferencji podsumowującej odnowienie wschodniej części świątyni.

www.naukawpolsce.pap.pl

7.04.2011 Uczczono 600. rocznicę zamordowania gdańskich burmistrzów


Złożeniem kwiatów na grobie gdańskich burmistrzów: Konrada Leczkowa i Arnolda Hechta uczczono 600. rocznicę ich śmierci. Burmistrzowie zostali zamordowani przez krzyżaków 6 kwietnia 1411 roku za to, że chcieli pozostać wierni polskiemu królowi.

www.naukawpolsce.pap.pl

7.04.2011 Odnaleziono relikty świątyń w Gubinie


Relikty kościoła wczesnogotyckiego z XIV wieku i późnoromańskiego z pierwszej połowy XIII wieku odkryto podczas prac archeologicznych w kruchcie kościoła farnego w Gubinie - poinformowała Anna Dziadek z warsztatu konserwatora Fara Gubin.

www.naukawpolsce.pap.pl

1.04.2011 500 tys. zł na skansen w najstarszym murowanym obiekcie w Gdańsku


500 tys. zł przyznali gdańscy radni na budowę skansenu archeologicznego w romańskiej piwnicy odkrytej przed pięcioma laty w historycznym centrum miasta. Wyjątkowej konstrukcji piwnica jest najstarszym zachowanym murowanym obiektem w Gdańsku.

www.naukawpolsce.pap.pl

21.03.2011 Ekspert: zwyczaj topienia Marzanny był znany już w XV wieku


Poniedziałek jest pierwszym dniem astronomicznej wiosny. Jednym z polskich zwyczajów związanych z tym dniem jest topienie symbolizującej zimę Marzanny. Według etnograf Małgorzaty Oleszkiewicz, jego początki sięgają co najmniej XV wieku. "Obrzęd topienia Marzanny znany jest od co najmniej XV wieku. Już Jan Długosz pisał o takim zwyczaju, określając go mianem starodawnego" - mówi Małgorzata Oleszkiewicz, kustosz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

www.naukawpolsce.pap.pl

7.03.2011 Koło wsi Lipno w Lubuskiem odkryto kolejne fragmenty Wałów Śląskich


Ekipa z Muzeum Ziemi Szprotawskiej odkryła kolejne fragmenty Wałów Śląskich - średniowiecznych umocnień wzniesionych na zachodniej granicy Księstwa Głogowskiego. Na nieznane dotąd fragmenty natrafiono w lesie w pobliżu wsi Lipno w powiecie zielonogórskim.

www.naukawpolsce.pap.pl

3.03.2011 Skarby wykopane ze średniowiecznych wychodków


Naczynia ceramiczne, porcelanowe oraz 400 innych przedmiotów można oglądać od środy na wystawie "Miejsca sekretne na gdańskich podwórkach" w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. Przedmioty wydobyte przez archeologów pochodzą ze średniowiecznych wychodków.

www.naukawpolsce.pap.pl

25.01.2011 Powstanie zbiorowa mogiła tysięcy gdańszczan sprzed wieków


Szczątki tysięcy dawnych gdańszczan znalezione w czasie prac archeologicznych w centrum miasta zostaną pochowane na miejskim cmentarzu Łostowice. Szczątki pochodzą z dawnego cmentarza prowadzonego od XIII wieku przy klasztorze dominikanów.

www.naukawpolsce.pap.pl

17.01.2011 Cenne odkrycia w klasztorze Bożogrobców w Miechowie


Butelkę wypełnioną dokumentami - zapewne z początku II wojny światowej oraz kilkadziesiąt średniowiecznych monet znaleźli archeolodzy na terenie budynków klasztornych Bożogrobców w Miechowie (Małopolska). Podczas badań nieinwazyjnych w kaplicy Grobu Bożego zidentyfikowano zaś kryptę, w której znajduje się jeden szkielet.

www.naukawpolsce.pap.pl