KALENDARIUM: 3 maj 1519 r. - Mikołaj z Mirowic (dziekan płocki i proboszcz warszawski) wypłacił książętom mazowieckim Stanisławowi i Januszowi 2000 dukatów zasądzonych od Jana Jeżowskiego (chorąży zakroczymski) i Jana Ojrzanowskiego (starosta warszawski), i innych współwinnych, na naprawę tam i odbudowę zawalonej wieży, leżącej z tyłu dworu książęcego w Warszawie

sobota, 21 grudnia 2013

Próba wizualizacji grodu w Warszawie za Kazimierza I (1349-1355) w świetle najnowszych badań archeologicznych

Ostatnia aktualizacja: 21.12.13.


Rekonstrukcja siedziby Kazimierza I w Warszawie
Ryc.1 Próba wizualizacji warszawskiej siedziby Kazimierza I (1349-1355) - księcia warszawskiego i sochaczewskiego, po jej przebudowie w latach 1351-1353. Autor: P. Rajski.
(Źródło: Michał Sekuła, Warszawska siedziba książęca w świetle najnowszych badań, "Z Otchłani Wieków", R.66/Nr 1-4/2011-2012, s. 36, ryc.16)


PS. Przede wszystkim przepraszam za nie najlepszą jakość rysunku. Jest ono tutaj w takiej postaci tymczasowo. W niedalekiej przyszłości umieszczę nieco lepsze :). To po pierwsze. A po drugie, jak tylko ogarnę materiał, to opiszę tą rekonstrukcję, jak to uczyniłem we wpisie o Zamku książęcym w XV wieku. A tak na marginesie, to powyższy rysunek opublikowałem za zgodą wydawcy czasopisma "Z Otchłani Wieków".

2 komentarze:

 1. Bardzo mały ten gród jest. Najstarsze dzieje Warszawy wciąż są zagadką i zapewne tak już pozostanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem podobnego zdania. Jakby nie patrzeć, to i tak za sprawą nowych odkryć archeologicznych na dziedzińcu Pałacu pod Blachą, obszar grodu uległ powiększeniu :) Historycy i archeolodzy podobnie myśleli, że już nic więcej się nie da powiedzieć na temat najstarszych dziejów Zamku Królewskiego.

   A tu niespodzianka ... na tyle duża, że trochę namieszała. Teraz trzeba pisać od nowa najstarsze dzieje Zamku Królewskiego ;)

   Usuń