KALENDARIUM: 3 maj 1519 r. - Mikołaj z Mirowic (dziekan płocki i proboszcz warszawski) wypłacił książętom mazowieckim Stanisławowi i Januszowi 2000 dukatów zasądzonych od Jana Jeżowskiego (chorąży zakroczymski) i Jana Ojrzanowskiego (starosta warszawski), i innych współwinnych, na naprawę tam i odbudowę zawalonej wieży, leżącej z tyłu dworu książęcego w Warszawie

sobota, 17 marca 2012

DEPESZE PAP (WCZESNE ŚREDNIOWIECZE): 2011 rok


Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012.


2012, 2011.


Podsumowanie: 2011 r.


14.12.2011 Prezentacja średniowiecznej biżuterii z grodziska w Czermnie


Cenną biżuterię z XIII wieku, odkrytą w czasie badań wykopaliskowych w Czermnie (Lubelskie), gdzie - według archeologów - prawdopodobnie znajdował się główny ośrodek dawnych Grodów Czerwieńskich, pokazano 14 grudnia na UMCS w Lublinie.

www.naukawpolsce.pap.pl

5.12.2011 Bogate znaleziska z cmentarzyska sprzed 1,5 tysiąca lat w Warmińsko-Mazurskiem


Pięć spopielonych pochówków ludzkich i cztery szkielety koni odkryli archeolodzy podczas czwartego sezonu wykopaliskowego na cmentarzysku z okresu wędrówek ludów (IV-VI wiek n.e.) w Robawach (woj. warmińsko-mazurskie).

www.naukawpolsce.pap.pl

17.11.2011 Warstwy polichromii odkryto w kościele oo. franciszkanów w Kaliszu


Warstwy polichromii z czasów Bolesława Pobożnego i krzyże w prezbiterium kaplicy Męki Pańskiej, które fundowali ówcześni władcy odkryto w trakcie prac renowacyjnych w XIII - wiecznym kościele ojców franciszkanów w Kaliszu.

www.naukawpolsce.pap.pl

14.11.2011 Gockie groby odkryto w Weklicach


Kilkanaście pochówków ciałopalnych i szkieletowych z pierwszych wieków naszej ery przebadali archeolodzy w Weklicach (Warmińsko-Mazurskie). Archeolodzy wiążą cmentarzysko ze społecznością kultury wielbarskiej, która jest identyfikowana z ludem Gotów.

www.naukawpolsce.pap.pl

9.11.2011 Srebrny skarb spod Susza trafił do muzeum w Olsztynie


Pochodzący z XI wieku srebrny skarb z okolic Susza trafił do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur. Wkrótce po raz pierwszy zostanie zaprezentowany publicznie - poinformował kustosz działu archeologii olsztyńskiego muzeum, Jarosław Sobieraj.

www.naukawpolsce.pap.pl

8.11.2011 Archeologiczne badania Doliny Węgorapy


Ceramiczne zabytki archeologiczne oraz próbki spieków metalicznych, polepy, kości zwierzęcych, węgli drzewnych, pobrane z osad położonych na styku Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i Krainy Węgorapy przebadano w ramach projektu "Dolina Węgorapy 2008-2010". Badania realizują wspólnie Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

www.naukawpolsce.pap.pl

4.11.2011 Archeolodzy wrócą na wykopaliska do grodziska w Bogdanach


Archeolodzy, którzy latem odkryli zabytkową ceramikę i wieżę obronną w wielokulturowym grodzisku w Bogdanach koło Fromborka (Warmińsko-Mazurskie), wrócą do niego w przyszłym sezonie wykopaliskowym, by kontynuować badania. Poinformował o tym Daniel Gazda, kierownik Archeologicznej Misji Pomezańsko-Bałtyckiej, prowadzącej wykopaliska w Bogdanach.

www.naukawpolsce.pap.pl

31.10.2011 Archeolodzy odkryli bogatą osadę Galindów na Mazurach


Pozostałości dużej i bogatej osady z okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów (I-VII w.) przebadali wykopaliskowo w okolicach Mikołajek (woj. warmińsko-mazurskie) archeolodzy z olsztyńskiej firmy Archeo-Adam.

www.naukawpolsce.pap.pl

28.10.2011 Wczesnośredniowieczne fragmenty fortyfikacji odkryto w Sandomierzu


Pozostałości umocnień drewnianych lub drewniano-ziemnych, otaczających miasto we wczesnym średniowieczu, przed wybudowaniem murów miejskich, odnaleziono przypadkowo podczas prac ziemnych w obrębie Starego Miasta w Sandomierzu - poinformowała Monika Bajka z lokalnego Muzeum Okręgowego.

www.naukawpolsce.pap.pl

9.09.2011 Na Podlasiu archeolodzy znaleźli grodzisko bałtyjskie


Archeolodzy z Muzeum Okręgowego w Suwałkach znaleźli we wsi Rowele (Podlaskie) grodzisko bałtyjskie z V lub VI wieku oraz drobne przedmioty świadczące o tym, że grodzisko pochodzi ze schyłku okresu rzymskiego – poinformował PAP dyrektor muzeum Jerzy Brzozowski.

www.naukawpolsce.pap.pl

2.09.2011 Odkrycia archeologiczne w grodzisku Gąszczyk


Domostwa po osadzie związanej z kulturą łużycką, sprzączkę do pasa, brązową szpilę - odkryła m.in. ekipa badaczy w trakcie wykopalisk archeologicznych na terenie grodziska Gąszczyk w Mstowie-Podlesiu (pow. częstochowski).

www.naukawpolsce.pap.pl

2.09.2011 Warszawscy archeolodzy zbadali nietypowe średniowieczne cmentarzysko


W Twarogach Lackich (Podlaskie) archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przebadali wykopaliskowo kilkadziesiąt grobów z XII-XIV wieku. Część z nich była obudowana wielkimi kamieniami.

www.naukawpolsce.pap.pl

30.08.2011 Bogate wczesnośredniowieczne cmentarzysko odkryto w Gołuniu


Archeolodzy odkryli w Gołuniu koło Pobiedzisk na terenie kopalni kruszywa bogate cmentarzysko z końca X lub połowy XI wieku. Wśród 44 pochówków znaleziono 3 groby wojowników. To jedno z najbogatszych cmentarzysk z tego okresu na obszarze Wielkopolski. "Dwóch zmarłych młodych mężczyzn wieku 20-24 lat wyposażono w ostrogi, natomiast trzeci posiadał pięknie wykonany żelazny topór zdobiony złotą blachą - jedyny taki obiekt znany z terenów Polski. Dzięki badaniom antropologicznym autorstwa Anny Wrzesińskiej wiemy, że trudnili się wojaczką. Prawe ramię jednego z mężczyzn było silnie rozwinięte zapewne od władania mieczem, a dobrze rozwinięte przyczepy mięśni pośladków świadczą o częstej jeździe konnej" - wyjaśnia archeolog Małgorzata Andrałojć.

www.naukawpolsce.pap.pl

9.08.2011 Wykopaliska archeologiczne na terenie grodziska w Mstowie-Podlesiu


Wykopaliska archeologiczne na terenie wczesnośredniowiecznego grodziska w Mstowie-Podlesiu rozpoczęli w poniedziałek archeolodzy z Muzeum Częstochowskiego.

www.naukawpolsce.pap.pl

14.07.2011 W lesie niedaleko Prabut znaleziono srebrny skarb z XI wieku


Pochodzące z XI wieku srebrne bransolety, zapinki, pierścienie i monety, a także szklane i bursztynowe paciorki znalazł przypadkowo w lesie mieszkaniec okolic Prabut. Skarb trafił do gdańskiego Muzeum Archeologicznego.

www.naukawpolsce.pap.pl

13.07.2011 Powstaje rezerwat archeologiczny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu


Rezerwat archeologiczny, w którym prezentowane będą fragmenty drewniano-kamiennej konstrukcji wału obronnego z II połowy X wieku, powstaje na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. W poniedziałek wmurowano akt erekcyjny nowego obiektu.

www.naukawpolsce.pap.pl

12.07.2011 Archeolodzy badają grodzisko w Gliniku


Na stanowisku w Gliniku (Lubuskie) pracuje grupa archeologów z Poznania. Obiektem ich zainteresowania są pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu - poinformowała PAP Kinga Zamelska-Monczak z Instytutu Archeologii i Etnologii oddziału PAN w Poznaniu.

www.naukawpolsce.pap.pl

14.06.2011 W Kujawsko-Pomorskiem archeolodzy odkryli nieznane grodzisko


Pozostałości nieznanego założenia obronnego z okresu wczesnego średniowiecza odkryli archeolodzy w Ostrowite obok jeziora Leśnego w woj. kujawsko-pomorskim. "Założenie zlokalizowaliśmy bez wbicia łopaty w ziemię, dzięki zastosowaniu metod nieinwazyjnych, przede wszystkim fotografii lotniczej i prospekcji geofizycznej" - wyjaśnia kierownik badań dr Jerzy Sikora z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

www.naukawpolsce.pap.pl

31.05.2011 Językoznawca: nazwa "Polska" oznacza krainę pól


Czy nazwie "Polska" dało początek plemię Polan? O tym, skąd mogą pochodzić i jak się mogą kształtować nazwy geograficzne, opowiada w rozmowie z PAP językoznawca prof. Witold Mańczak. Prof. Mańczak - językoznawca, członek Polskiej Akademii Umiejętności, emerytowany wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego - mówi, że nazwom Polska oraz Polacy dało początek plemię Polan, z którego wywodzi się dynastia Piastów. "Nazwa Polanie jest utworzona od wyrazu pole - Polanie to po prostu mieszkańcy pól" - wyjaśnia profesor.

www.naukawpolsce.pap.pl

24.05.2011 Powstała synteza na temat początków Elbląga


Dzięki szeroko zakrojonemu projektowi badawczemu dr Grażyny Nawrolskiej zostały przybliżone nieznane dotąd dzieje tego XIII-wiecznego miasta. Do końca XIV wieku Elbląg był jednym z najważniejszych ośrodków w rejonie północno-wschodniej Europy.

www.naukawpolsce.pap.pl

13.05.2011 Kolejne badania archeologów rozstrzygną o znalezisku w Gnieźnie


Kolejne badania archeologiczne powinny dać odpowiedź na pytanie, czy ubiegłoroczne znalezisko w pobliżu gnieźnieńskiego kościoła św. Jerzego to pozostałości po bramie wjazdowej do książęcej części gnieźnieńskiego grodu, czy też np. palatium Bolesława Chrobrego. Prace archeologów na Wzgórzu Lecha powinny ruszyć w czerwcu i mają potrwać około miesiąca. Będą prowadzone w okolicach miejsca, w którym przed rokiem odnaleziono obiekty kamienne datowane na XI wiek.

www.naukawpolsce.pap.pl

10.05.2011 Archeolog lotniczy na tropie stolicy Grodów Czerwieńskich


Wczesnośredniowieczne drewniane pomosty, system fos i rowów, przystań i ślady zabudowy domniemanej stolicy Grodów Czerwińskich - grodu Czerwień, zlokalizował w okolicy Czermna (Lubelszczyzna) z lotu ptaka Marek Poznański, doktorant Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. Właśnie ruszyły nieinwazyjne badania naziemne. Badania mają na celu poznanie wczesnośredniowiecznej infrastruktury grodu, jak również zweryfikowanie ustaleń poczynionych podczas rekonesansu lotniczego. Poznański skupił się na ustaleniu szczegółów dotyczących drewnianych pozostałości wczesnośredniowiecznych pomostów.

www.naukawpolsce.pap.pl

2.05.2011 „Skarb z Głogowa” na wystawie w Zamościu


Najciekawsze spośród ponad 20 tysięcy średniowiecznych monet, przypadkowo znalezionych w latach 80. w Głogowie na Dolnym Śląsku, można obejrzeć na wystawie w Muzeum Zamojskim w Zamościu (Lubelskie).

www.naukawpolsce.pap.pl

25.04.2011 Jajko było symbolem życia na długo przed chrześcijaństwem


Jajko było symbolem życia na długo przed chrześcijaństwem. Przez ok. 200 lat po chrzcie Polski jedzenie jaj w Wielkanoc było zabronione, bo kojarzyło się z pogańskimi rytuałami. Z czasem Kościół dokonał udanej reinterpretacji tego symbolu – przypomniał etnolog dr Grzegorz Odoj.

www.naukawpolsce.pap.pl

18.04.2011 Denar Sieciecha wśród monet ze skarbu w Boninie


Sto średniowiecznych monet ze skarbu z Bonina przeszło już pełną konserwację w Muzeum w Koszalinie (Zachodniopomorskie). Wśród odnowionych numizmatów znajduje się pochodzący z końca XI wieku niezwykle rzadki denar palatyna Sieciecha.

www.naukawpolsce.pap.pl

18.04.2011 W Chrobrzu odkryto nietypowe kurhany


W Chrobrzu (Świętokrzyskie) archeolodzy przebadali dwa niewielkie kurhany wzniesione najprawdopodobniej w V/VI wieku n.e. "W Poznańskim Laboratorium Radiowęglowym wykonaliśmy trzy datowania dla elementów organicznych związanych z kopcami. Jeżeli ich wynik się potwierdzi, to jest to znalezisko wyjątkowe" - informuje PAP dr Piotr Włodarczak z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN (IAiE PAN) w Krakowie.

www.naukawpolsce.pap.pl

15.04.2011 Archeolog: Nowe dane do topografii wczesnośredniowiecznego Sandomierza


We wczesnośredniowiecznym Sandomierzu (Świętokrzyskie) nie było kilku odrębnych cmentarzy - jak do tej pory uważano - lecz jeden rozległy z kilkoma skupiskami grobów, rozdzielonymi strefami bez pochówków - twierdzą archeolodzy na podstawie ostatnich odkryć.

www.naukawpolsce.pap.pl

14.04.2011 W Żmijowiskach archeolodzy odkryli wielowiekowe śmietnisko


Zaskakującego odkrycia dokonali archeolodzy podczas wykopalisk w obrębie wczesnośredniowiecznej osady w Żmijowiskach (Lubelskie). Po ostatnim sezonie wykopaliskowym okazało się, że było ono zasiedlane przez ludność w epoce brązu (ok. 1650/1600 lat p.n.e.) na długo przed pojawieniem się Słowian w tym miejscu. Prace archeologiczne prowadziła Anna Kacprzak z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

www.naukawpolsce.pap.pl

12.04.2011 Archeolodzy rozpoczęli badania cmentarzyska Jaćwingów


Pierwszy znany nienaruszony pochówek Jaćwinga przebadali archeolodzy z warszawskiego Państwowego Muzeum Archeologicznego (PMA) w Szurpiłach (Podlaskie), na stoku grodziska na Górze Zamkowej. "Odkryliśmy spalone zwłoki mężczyzny w wieku 25-35 lat, które znajdowały się pod brukiem, otoczone kamiennym wieńcem i kilkoma trójgraniastymi stelami, czyli stojącymi kamiennymi płytami. Zmarłego wyposażono m.in. w krzesiwo, nóż, fragment półkoska. Znaleźliśmy również wyjątkowe zdobione srebrem okucie hełmu typu wielkopolskiego" - informuje PAP Cezary Sobczak z PMA.

www.naukawpolsce.pap.pl

11.04.2011 Bogate znaleziska archeologiczne w Grudusku


Kamienne fundamenty dwóch średniowiecznych wież obronnych, zarysy budynków mieszkalnych wewnątrz grodu, kamienne piece, wały obronne i setki drobnych zabytków, w tym ozdoby, broń, monety odkryli archeolodzy podczas zeszłorocznych wykopalisk w Grudusku w województwie mazowieckim. Badaniami kierował Stanisław Petrykowski z pracowni archeologicznej Archeo-Discovers.

www.naukawpolsce.pap.pl

22.03.2011 Skarb z Głogowa prezentowany w Warszawie


Jeden z największych europejskich skarbów pod względem liczby monet można oglądać w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Zbiór składa się z ponad 20 tys. srebrnych numizmatów, kilku tysięcy ich fragmentów, siedmiu sztabek srebra. Całość waży prawie 7kg. Warszawa jest pierwszym miejscem jego nowej ekspozycji.

www.naukawpolsce.pap.pl

14.03.2011 Prof. Jasiński przeprowadził komputerową analizę tekstów Galla Anonima


Jakie inne dzieła stworzył Gall Anonim - autor najstarszej polskiej kroniki z początku XII wieku? Skąd wywodził się zastosowany przez niego nietypowy rodzaj rymowanej prozy? Jakie były jego związki z ówczesnymi szkołami i ośrodkami literackimi? Prof. Tomasz Jasiński, historyk z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza twierdzi, że znalazł klucz do odpowiedzi na te pytania. W swoich badaniach wykorzystał komputerową analizę średniowiecznych tekstów.

www.naukawpolsce.pap.pl

1.02.2011 Badania archeologiczne w podziemiach krakowskiego kościoła św. św. Piotra i Pawła


Ślady osadnictwa z IX wieku, fragmenty ceramiki oraz średniowieczne wyroby z kości i szkła odkryli archeolodzy podczas badań w podziemiach kościoła pw. św. św. Piotra i Pawła w Krakowie. Badania zostały zlecone w związku z planami budowy Panteonu Narodowego. Prowadzą je specjaliści z Instytutu Archeologii UJ pod kierownictwem prof. Jacka Poleskiego - kierownika Zakładu Archeologii Średniowiecza i Czasów Nowożytnych.

www.naukawpolsce.pap.pl

21.01.2011 Nowa interpretacja średniowiecznych pochówków madziarskich z Przemyśla


Wbrew dotychczas powszechnie przyjmowanym opiniom, pochówki badane w latach 1977-1981 przy ul. Rycerskiej w Przemyślu, to nie cmentarz węgierskich koczowników z początku X wieku - uważa dr Marek Florek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zdaniem naukowca, było to miejsce spoczynku grupy Węgrów wygnanych przez króla Stefana I, a przyjętych przez Bolesława Chrobrego i osadzonych w grodzie przemyskim w XI wieku.

www.naukawpolsce.pap.pl

13.01.2011 Grodzisko w Bolesławcu jest starsze niż sądzono - ustalili badacze


Osada obronna w Bolesławcu (Dolnośląskie) jest starsza o kilkaset lat niż dotychczas uważano - ustalili badacze z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. W wyniku badań wykopaliskowych naukowcy cofnęli historię założenia do czasów schyłku IX i X wieku, czyli okresu plemiennego. Poprzednie badania osady miały miejsce jeszcze przed II wojną światową i były prowadzone na niewielką skalę. Dlatego mała liczba pozyskanych zabytków nie pozwoliła na precyzyjne ustalenia. Ówcześni badacze ustalili wstępnie wiek założenia na XII-XIII wiek.

www.naukawpolsce.pap.pl