KALENDARIUM: 3 maj 1519 r. - Mikołaj z Mirowic (dziekan płocki i proboszcz warszawski) wypłacił książętom mazowieckim Stanisławowi i Januszowi 2000 dukatów zasądzonych od Jana Jeżowskiego (chorąży zakroczymski) i Jana Ojrzanowskiego (starosta warszawski), i innych współwinnych, na naprawę tam i odbudowę zawalonej wieży, leżącej z tyłu dworu książęcego w Warszawie

piątek, 5 lipca 2013

Migawki z życia codziennego w średniowieczu. Machiny oblężnicze: HAK (Zamek krzyżacki w Malborku)

Ostatnia aktualizacja: 5.07.2013.

Hak niszczycielski, Siege Studio (Źródło: www.youtube.com; www.siegestudio.com. Czas trwania: 01:15)

Wersja tekstowa dla osób niesłyszących (opracował Amicus):

(Lektor: głos mężczyzny)

Hak niszczycielski

Hak niszczycielski w najprostszej postaci to długa żerdź zakończona żelaznym hakiem.

Atakujący używali haków do niszczenia lżejszych elementów umocnień, hurdycji, ostrokołów i do zrywania mostów zwodzonych. Obrońcom służyły natomiast do wywracania i niszczenia podtaczanych machin oblężniczych oraz porywania pojedyńczych żołnierzy.

Większe haki mocowano do konstrukcji wyposażonej w koła, które umożliwiały podtoczenie pod umocnienia. Dla ułatwienia operowania wielometrową żerdzią, na jej końcu umocowano przeciwagę, np. w postaci worków z ziemią.

Hak dzięki swojej uniwersalności i prostocie był szeroko używany, zarówno w starożytności, jak i w średniowieczu. Używany był też podczas bitew morskich do niszczenia takierunku i masztów wrogich okrętów, a następnie do przyciągnięcia ich przed abordażem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz