KALENDARIUM: 3 maj 1519 r. - Mikołaj z Mirowic (dziekan płocki i proboszcz warszawski) wypłacił książętom mazowieckim Stanisławowi i Januszowi 2000 dukatów zasądzonych od Jana Jeżowskiego (chorąży zakroczymski) i Jana Ojrzanowskiego (starosta warszawski), i innych współwinnych, na naprawę tam i odbudowę zawalonej wieży, leżącej z tyłu dworu książęcego w Warszawie

poniedziałek, 26 sierpnia 2013

CIEKAWOSTKI O WARSZAWIE (XVI-XVIII w.): Reduta Ordona (odkrycia archeologiczne) - doniesienia PAP

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013.


26.08.2013 Szczątki 20 żołnierzy odkryto już w miejscu, gdzie była Reduty Ordona


Szczątki 20 żołnierzy - głównie rosyjskich i jednego Polaka znaleziono podczas prac archeologicznych na warszawskiej Ochocie, gdzie prawdopodobnie znajdowała się znana z wiersza Adama Mickiewicza Reduta Ordona. Natrafiono też na fragment fosy i wału ochronnego.

www.naukawpolsce.pap.pl


Ryc.1 Ilustracja przedstawiająca żołnierzy 1 pułku strzelców pieszych. Do tej formacji należał Polak, na którego szczątki natknęli się archeolodzy w tzw. wilczym dole. W tym samym dole znajdowały się także szczątki Rosjanina.
(Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:1psp.PNG)


8.08.2013 Prof. Strzeżek: wykopaliska potwierdzają lokalizację Reduty Ordona na Ochocie


W opinii znawcy powstania listopadowego prof. Tomasza Strzeżka, odkopanie szczątków uczestników walk o stolicę w 1831 r. potwierdza lokalizację Reduty Ordona na ul. Na Bateryjce na Ochocie. "To uzasadnione miejsce, pasuje do map rosyjskich" – mówi PAP historyk.

www.naukawpolsce.pap.pl

8.08.2013 Odkryto mogiłę żołnierzy poległych podczas powstania listopadowego


W Warszawie na Ochocie, na terenie znanej z wiersza Adama Mickiewicza Reduty Ordona, odkryto mogiłę żołnierzy poległych w powstaniu listopadowym. Podczas prac archeologów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie znaleziono szczątki sześciu osób.

www.naukawpolsce.pap.pl

Wiersz Adama Mickiewicza, Reduta Ordona. Opowieść adiutanta dostępny jest na stronie: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/reduta-ordona.html. Natomiast kilka zdjęć z wykopalisk można zobaczyć na http://exploratorzy.pl. Warto też zajrzeć na artykuł Łukasza Sobierajskiego, Reduta Ordona okradziona i uratowana zarazem w serwisie Archeolog.pl. Umieszczone są tam między innymi zdjęcie szczątków żołnierzy, rozmieszczenie wilczych dołów oraz sam zasięg historycznej Reduty Ordona na Google Map.

PS. Nie zdawałem sobie sprawy do dzisiaj, że pomiędzy Centrum Handlowym Blue City, a Meczetem Ligi Muzułmańskiej (w budowie), ukrytych było aż tyle szczątków ludzkich pod ziemią. A tak często tędy przechodziłem lub przejeżdżałem autobusem ...

2 komentarze:

  1. Ciekaw jestem, co dalej stanie się z tymi szczątkami? Polaka pochowałbym gdzieś w Warszawie, a Rosjan przekazał Rosjanom.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najprawdopodobniej będą leżeć na pułkach w "pudłach" w jakimś instytucie naukowym aż do wiosny 2014 roku. W tym czasie zostaną one poddane analizom, badaniom, etc, a co dalej ..., sam nie wiem. Też zastanawiam się nad tym, czy zostaną pochowani i gdzie?

      Usuń