KALENDARIUM: 3 maj 1519 r. - Mikołaj z Mirowic (dziekan płocki i proboszcz warszawski) wypłacił książętom mazowieckim Stanisławowi i Januszowi 2000 dukatów zasądzonych od Jana Jeżowskiego (chorąży zakroczymski) i Jana Ojrzanowskiego (starosta warszawski), i innych współwinnych, na naprawę tam i odbudowę zawalonej wieży, leżącej z tyłu dworu książęcego w Warszawie

piątek, 8 listopada 2013

Wikingowie i Słowianie w Warowni Jomsborg w Warszawie (Żoliborz). Relacja z tegorocznych imprez

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013.

Viking and Slavs. Battle - Jomsborg Stronghold - Warsaw, Leszek Giziński, Wadera Studio, 2013
(Źródło: http://www.youtube.com/user/WaderaStudio. Czas trwania: 04:13)

Cóż, ... w zeszłym roku przyrzekłem sobie, że odwiedzę Warownię Jomsborg, gdy będą organizowane tam festyny historyczne, i zdam z nich relację na blogu. Jak widać nie udało się mi tego celu zrealizować, bo dzisiejszy wpis rozpocząłem właśnie od filmu autorstwa Leszka Gizińskiego, a nie mojego. Nagrał on oblężenie warowni - jedną z tegorocznych atrakcji. Odbyło się ono 15 czerwca. Poza tym planowałem przyjrzeć się warsztatom rzemieślniczym i tu je opisać, bo warownia chyba jest jedynym miejscem w stolicy, gdzie po przez tak zwaną "Żywą historię" można poznać między innymi różne aspekty z życia codziennego Słowian i Wikingów we wczesnym średniowieczu oraz ich kulturę materialną, a tym samym i mieszkańców osady przy grodzie Bródno. Niestety, to też nie powiodło się mi, więc zmuszony jestem tą ostatnią kwestię dzisiaj przemilczeć. Może znajdę czas na to za rok. Mam taką nadzieję.

Na koniec chciałbym wspomnieć jeszcze o jednej atrakcji w warowni, a dokładnie o dwóch widowiskach, które odbyły się 26 października. Pierwsze z nich to inscenizacja Dziady - obrzęd starosłowiański ku czci przodków. Tak naprawdę nie wiadomo, jak to było z tym obrzędem we wczesnym średniowieczu. Coś więcej napiszę o tym w jednym z następnych wpisów. Aczkolwiek Aleksander Gieysztor pisał w Mitologii Słowian, że: Zmonumentalizowane przez Adama Mickiewicza dziady to poetycka synteza wierzeń i obyczaju litewskiego, białoruskiego i ukraińskiego, wierna w wielu szczegółach, pozbawiona jednak autentycznego modelu obrzędu wywoływania dusz1. Oglądając ten film warto pamiętać, że najprawdopodobniej większość ludności osady przy grodzie Bródno była poganami. Ba ... być może nawet jeszcze po 966 roku, kiedy Mieszko I przyjął chrzest. To tak na marginesie. Drugie zaś to Einherjar - obrzęd staroskandynawski ku czci poległych wojowników. Jeśli ktoś z Was nie miał czasu ich zobaczyć, tak jak ja, to nic straconego. W Kronice.waw.pl jest krótka relacja, a dzięki Leszkowi Gizińskiemu można obejrzeć te dwa widowiska w całości.

Starosłowiańskie obrzędy w warowni Jomsborg. MK Production Sp z o.o., TVP S.A., Miasto Stołeczne Warszawy, 2013
(Źródło: http://www.youtube.com/user/warszawapl. Czas trwania: 00:46)

DZIADY. Inscenizacja, Leszek Giziński, Wadera Studio, 2013
(Źródło: http://www.youtube.com/user/WaderaStudio. Czas trwania: 10:51)

EINHERJAR. Inscenizacja, Leszek Giziński, Wadera Studio, 2013
(Źródło: http://www.youtube.com/user/WaderaStudio. Czas trwania: 11:01)


Przypis
1Aleksander Gieysztor, Mitologia Słowian, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2006, s. 260

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz