KALENDARIUM: 3 maj 1519 r. - Mikołaj z Mirowic (dziekan płocki i proboszcz warszawski) wypłacił książętom mazowieckim Stanisławowi i Januszowi 2000 dukatów zasądzonych od Jana Jeżowskiego (chorąży zakroczymski) i Jana Ojrzanowskiego (starosta warszawski), i innych współwinnych, na naprawę tam i odbudowę zawalonej wieży, leżącej z tyłu dworu książęcego w Warszawie

wtorek, 13 maja 2014

Warszawa Bemowo: Igrzyska Ognia i Stali (wielka rycerska bitwa o sławę i honor)


Igrzyska Ognia i Stali to Mistrzostwa Polski w Pełnokontaktowych Walkach Rycerskich. Jest to największa tego typu impreza sportowa w Europie. W tym roku będzie to druga edycja.

Termin: 17.05.20014 (sobota).
Miejsce: Fort Bema, Warszawa Bemowo, ul. Powązkowska 90. Początek: godz: 12:00.
Program imprezy: Igrzyska Ognia i Stali.
Dodatkowe informacje: WSTĘP WOLNY.

17 maja, na warszawskich Fortach Bema odbędzie się niezwykła impreza – Igrzyska Ognia i Stali. Średniowieczni rycerze powrócą z przeszłości i wskrzeszą pradawny klimat rycerskich walk. Impreza skierowana jest dla tych widzów, którzy cenią sobie zarówno sportową rozrywkę i ducha rywalizacji, jak i widowiskowy, historyczny rozmach. Również dla najmłodszych widzów i adeptów historycznych sztuk walki organizatorzy przygotują niesamowite atrakcje – między innymi Krainę Legend oraz polowanie na smoka.

Ekstremalne walki uzbrojonych w średniowieczną broń wojowników w pełni oddają zaangażowanie, siłę, dynamikę i determinację zawodników, których współczesny widz zna z rywalizacji w ringu. Igrzyska są natomiast połączeniem idei sportowej rywalizacji z pięknem historycznego oręża i szlachetnością średniowiecznych rycerskich zasad.

Opancerzeni w zbroje, doskonale wyszkoleni technicznie i niezwykle silni zawodnicy staną do walki o tytuł Mistrza Polski w czterech kategoriach: trzech pieszych i jednej konnej. Najbardziej widowiskowy bohurt czyli walka 21 kontra 21 zawodników to emocjonująca bitwa, której nie da się porównać do żadnej współczesnej dyscypliny sportowej. Średniowieczne walki rycerskie to jedyny na świecie pełnokontaktowy sport grupowy. Niezmiernie ważne jest w nim także to, że żadna z walk podczas Igrzysk Ognia i Stali nie będzie reżyserowana.

Igrzyska mają charakter Otwartych Mistrzostw Polski. W starciu na ubitej ziemi zobaczymy cztery główne polskie szkoły walk rycerskich: Warszawską Akademię Miecza, Łódzką Akademię Fechtunku (ŁAN), Toruńską Szkołę Fechtunku (TSF) oraz Pomorską Fabrykę Świń. To prestiżowe rycerskie wydarzenie, cieszy się uznaniem środowisk rycerskich nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Już dzisiaj, na dwa miesiące przed imprezą, swój udział w Igrzyskach Ognia i Stali potwierdzili rycerze z Danii, Niemiec, Austrii, Czech i Litwy.

Igrzyska Ognia i Stali organizowane są we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Walk Rycerskich i opierają się na zasadach Historical Medieval Battle Associacion, stowarzyszenia regulującego przepisy oraz zrzeszającego wszystkich pasjonatów tego sportu na świecie. Walki oceniać będą wyszkoleni sędziowie z całej Europy.

Wydarzenie łączy w sobie współczesne, angażujące widowisko oraz dawną, malowniczą, interesującą tradycję. To nie tylko atrakcyjna sportowa męska rozrywka, ale również wartościowy sposób spędzenia czasu wolnego dla całych rodzin.

Równolegle do rozgrywanych zawodów na warszawskich Fortach Bema będą odbywały się interesujące animacje. W bliskości do areny głównej usytuowane zostaną 2 obozy: średniowieczny rycerski oraz historyczny. W obozie rycerskim najmłodsi miłośnicy historii dawnej będą mogli wziąć udział w interaktywnych atrakcjach, zobaczyć namiot rycerza, pola turniejowe, machiny treningowe oraz namioty z przeznaczeniem dla kobiet i rzemieślników. Dla dzieci zorganizowana będzie także Kraina Legend z wieloma konkursami i zabawami.

Dopełnieniem atrakcji podczas Igrzysk Ognia i Stali będą koncerty muzyki dawnej zespołu Trobairitz oraz wieczorny występ folkowego zespołu Łysa Góra.

(Źródło: http://www.igrzyskaogniaistali.pl/dla-prasy.html)

ATRAKCJE (PODSUMOWANIE)

  • walki rycerskie,
  • turniej konny,
  • lekcja historii,
  • zabawy średniowieczne,
  • pokaz sokolniczy,
  • rycerze, rekonstruktorzy, rzemieślnicy,
  • pokaz tańca z flagami,
  • występ zespołu muzyki dawnej Trobairitz oraz zespołu folkowego Łysa Góra.

Ryc.1 Turniej konny. Fot. Nivelis.
(Źródło: http://www.igrzyskaogniaistali.pl/dla-prasy.html)

PS. Poniżej umieściłem jeszcze dwie dodatkowe informacje, dotyczące tej imprezy.

Relacja Karola Kosiorowskiego z Igrzysk Ognia i Stali
Telewizja Superstacja, 2013

(Źródło: www.youtube.com. Czas trwania: 03:27)

Igrzyska Ognia i Stali. Realizacja: Tomasz Filipczak
Image Ltd. Sp. z o.o., 2013
Film dokumentalny, którego głównym tematem są turnieje rycerskie.
Artur Brzychcy (organizator Igrzysk Ognia i Stali) rozmawia w nim z Małgorzatą Krasną-Korycińską (adiunkt w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, członek Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich), o podobieństwach i różnicach, pomiędzy turniejami organizowanymi dzisiaj, a tymi w średniowieczu.

(Źródło: www.youtube.com. Czas trwania: 14:32)


CIEKAWOSTKA

Być może w XV-wiecznej Warszawie także były organizowane turnieje rycerskie, ale podczas uroczystości o szczególnym znaczeniu i nieco skromniejsze niż te krakowskie, czy krzyżackie. Świadczyć może o tym pośrednio inwentarz skarbca na Dworze Książęcym (obecnie Zamek Królewski) w Warszawie z 1494 roku. Wymieniono w nim między innymi szyszaki na hełmy, wieńce srebrne i pozłacane. Najprawdopodobniej miały być one wręczone przyszłym zwycięzcom turniejowym.

Ryc.1 Książę wrocławski Henry IV Probus (1270-1290), jako zwycięzca w turnieju, odbiera wieniec.
(Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Codex_Manesse_Heinrich_von_Breslau.jpg)


Bibliografia:
Małgorzata Wilska, Książę Janusz Starszy, Warszawa 1986, s. 38.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz