KALENDARIUM: 3 maj 1519 r. - Mikołaj z Mirowic (dziekan płocki i proboszcz warszawski) wypłacił książętom mazowieckim Stanisławowi i Januszowi 2000 dukatów zasądzonych od Jana Jeżowskiego (chorąży zakroczymski) i Jana Ojrzanowskiego (starosta warszawski), i innych współwinnych, na naprawę tam i odbudowę zawalonej wieży, leżącej z tyłu dworu książęcego w Warszawie

piątek, 11 lipca 2014

W 1 połowie XIV wieku chroniły Warszawę przed najeźdźcą wały ziemne?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014

W artykule Archeologia Warszawy. Stan i potrzeby badań, opublikowanym w 2004 roku na łamach czasopisma „Rocznik Warszawski", pisze Włodzimierz Pela, że: "Jedną z bardziej dyskusyjnych hipotez jest istnienie wału obronnego, chroniącego miasto od strony ul. Podwale, poprzedzającego budowę muru obronnego w XIV wieku. W świetle ostatnich obserwacji wydaje się, iż należy go wykreślić z krajobrazu najstarszej Warszawy"1.

Wobec tego, czy makieta Bramy Nowomiejskiej z fragmentem wału obronnego z początku XIV wieku, z Muzeum Warszawy w Barbakanie, może być już nieaktualna? Trudno powiedzieć, ale warto o tym pamiętać.

Brama Nowomiejska

Ryc.1 Makieta Bramy Nowomiejskiej z fragmentem wału ziemnego, z palisadą i ostrokołem. Stan z początku XIV wieku. Makieta wykonana w latach 1954-1955 przez Z. Tomaszewskiego. Muzeum Warszawy (Barbakan).
Fot. Amicus

Brama Nowomiejska

Ryc.2 Makieta Bramy Nowomiejskiej z fragmentem wału ziemnego, z palisadą i ostrokołem. Stan z początku XIV wieku. Makieta wykonana w latach 1954-1955 przez Z. Tomaszewskiego. Muzeum Warszawy (Barbakan).
Fot. Amicus

Z drugiej strony, jeśli nie wały ziemne, to co ewentualnie mogło chronić miasto przed najeźdźcą? Tylko palisada? Bo ceglanym murem mogła pochwalić się Warszawa dopiero przed rokiem 1339, ale tylko na odcinku, od obecnej Bramy Krakowskiej (pl. Zamkowy) do ulicy Wąski Dunaj, zaś od strony północnej, czyli od strony Bramy Nowomiejskiej, dopiero od około połowy XIV wieku.

W każdym bądż razie, coś zapewne było, niezależnie, czy to wał ziemny, mur, czy palisada, ponieważ w 1339 roku pojawiła się wzmianka, że miasto "jest obwiedzione murem"2.

Przypisy:
1 Włodzimierz Pela, Archeologia Warszawy. Stan i potrzeby badań, "Rocznik Warszawski", t. XXXII, 2004, s. 87
2 Józef Kazimierski, Ryszard Kołodziejczyk, Dzieje Mazowsza i Warszawy. Wybór źródeł, Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1973, s. 21.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz