Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014.
KILKA SŁÓW WSTĘPU
Spacerując sobie po uliczkach Starego i Nowego Miasta w Warszawie, zastanawiałem się nie raz nad tym, co tak naprawdę zachowało się do naszych czasów z epoki średniowiecza, innymi słowy niemych świadków dramatów, czy szczęśliwych chwil ich mieszkańców.
Zatem oto one ...
#1. GOTYCKA RZEŹBA KAMIENNA: FIGURA ŚW. ANNY SAMOTRZEĆ
Datowanie: ok. 1520-1530.1
Uwagi: jest to jedyna późnogotycka rzeźba kamienna zachowana do naszych czasów, nie tylko w Warszawie, ale także na Mazowszu2; najprawdopodobniej powstała w warsztacie lokalnym3.
Ryc.1 Rzeźba późnogotycka św. Anny Samotrzeć. Fot. J. Szandomirski.
(Źródło: Izabella Galicka, Hanna Sygietyńska, Sztuka w XIV i XV wieku, [w:] Warszawa. Jej dzieje i kultura, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1980, s. 46, ryc. 39)
Ryc.2 Stan rzeźby na 22.06.2012 r. Fot. Amicus.
LOKALIZACJA NINIEJSZEJ RZEŹBY
Ryc.3 Lokalizację rzeźby św. Anny Samotrzeć, oznaczyłem zółtym kwadratem. Fragment planu Warszawskiej Starówki, opracowanej przez Mariusza Brzezińskiego.
Ryc.4 Umieszczenie figury na kamienicy zwanej kamienicą Książąt Mazowieckich, lub Pod Świętą Anną, bądź określana także jako kamienica wójtowska - ścięty narożnik fasady.4 Widok z Rynku Starego Miasta.
Fot. Amicus. Licencja: CC BY-SA 3.0.
Przypisy:
1Izabella Galicka, Hanna Sygietyńska, Sztuka w XIV i XV wieku, [w:] Warszawa. Jej dzieje i kultura, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1980, s. 45-46,
2Izabella Galicka, Hanna Sygietyńska, Sztuka gotycka (XIV - początek XVI w.), [w:] Dzieje Mazowsza do 1526 roku, red. Aleksander Gieysztor, Henryk Samsonowicz, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994, s. 441,
3Izabella Galicka, Hanna Sygietyńska, Sztuka w XIV i XV wieku, [w:] Warszawa. Jej dzieje i kultura, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1980, s. 46,
4Aleksander Gieysztor, Warszawa gotycka, [w:] Jesteśmy w Warszawie. Miasto dawne i nowe, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1981, s. 77.
Jest to jedna z najciekawszych kamienic Starówki. A ta brama...
OdpowiedzUsuńJestem podobnego zdania ;)
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńBardzo lubię tę rzeźbę i jej umiejscowienie:) Nie wiedziałam, że jest aż taka wiekowa!
OdpowiedzUsuńSzczerze powiedziawszy, bardzo długo nie zwracałem na nią uwagi. Mój wzrok zawsze przyciągała fasa gotycka od strony ul. Wąski Dunaj ;)
UsuńCiekawe! Szukałem informacji o tej rzeźbie i tutaj znalazłem.
OdpowiedzUsuńDziękuję!