KALENDARIUM: 3 maj 1519 r. - Mikołaj z Mirowic (dziekan płocki i proboszcz warszawski) wypłacił książętom mazowieckim Stanisławowi i Januszowi 2000 dukatów zasądzonych od Jana Jeżowskiego (chorąży zakroczymski) i Jana Ojrzanowskiego (starosta warszawski), i innych współwinnych, na naprawę tam i odbudowę zawalonej wieży, leżącej z tyłu dworu książęcego w Warszawie

środa, 17 września 2014

Rzeźba późnogotycka św. Anny Samotrzeć (Warszawa, Stare Miasto)

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014.


KILKA SŁÓW WSTĘPU

Spacerując sobie po uliczkach Starego i Nowego Miasta w Warszawie, zastanawiałem się nie raz nad tym, co tak naprawdę zachowało się do naszych czasów z epoki średniowiecza, innymi słowy niemych świadków dramatów, czy szczęśliwych chwil ich mieszkańców.

Zatem oto one ...

#1. GOTYCKA RZEŹBA KAMIENNA: FIGURA ŚW. ANNY SAMOTRZEĆ

Datowanie: ok. 1520-1530.1
Uwagi: jest to jedyna późnogotycka rzeźba kamienna zachowana do naszych czasów, nie tylko w Warszawie, ale także na Mazowszu2; najprawdopodobniej powstała w warsztacie lokalnym3.

Ryc.1 Rzeźba późnogotycka św. Anny Samotrzeć. Fot. J. Szandomirski.
(Źródło: Izabella Galicka, Hanna Sygietyńska, Sztuka w XIV i XV wieku, [w:] Warszawa. Jej dzieje i kultura, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1980, s. 46, ryc. 39)

Ryc.2 Stan rzeźby na 22.06.2012 r. Fot. Amicus.

LOKALIZACJA NINIEJSZEJ RZEŹBY

Ryc.3 Lokalizację rzeźby św. Anny Samotrzeć, oznaczyłem zółtym kwadratem. Fragment planu Warszawskiej Starówki, opracowanej przez Mariusza Brzezińskiego.

Ryc.4 Umieszczenie figury na kamienicy zwanej kamienicą Książąt Mazowieckich, lub Pod Świętą Anną, bądź określana także jako kamienica wójtowska - ścięty narożnik fasady.4 Widok z Rynku Starego Miasta.
Fot. Amicus. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Przypisy:
1Izabella Galicka, Hanna Sygietyńska, Sztuka w XIV i XV wieku, [w:] Warszawa. Jej dzieje i kultura, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1980, s. 45-46,
2Izabella Galicka, Hanna Sygietyńska, Sztuka gotycka (XIV - początek XVI w.), [w:] Dzieje Mazowsza do 1526 roku, red. Aleksander Gieysztor, Henryk Samsonowicz, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994, s. 441,
3Izabella Galicka, Hanna Sygietyńska, Sztuka w XIV i XV wieku, [w:] Warszawa. Jej dzieje i kultura, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1980, s. 46,
4Aleksander Gieysztor, Warszawa gotycka, [w:] Jesteśmy w Warszawie. Miasto dawne i nowe, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1981, s. 77.

5 komentarzy:

 1. Jest to jedna z najciekawszych kamienic Starówki. A ta brama...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię tę rzeźbę i jej umiejscowienie:) Nie wiedziałam, że jest aż taka wiekowa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze powiedziawszy, bardzo długo nie zwracałem na nią uwagi. Mój wzrok zawsze przyciągała fasa gotycka od strony ul. Wąski Dunaj ;)

   Usuń