KALENDARIUM: 3 maj 1519 r. - Mikołaj z Mirowic (dziekan płocki i proboszcz warszawski) wypłacił książętom mazowieckim Stanisławowi i Januszowi 2000 dukatów zasądzonych od Jana Jeżowskiego (chorąży zakroczymski) i Jana Ojrzanowskiego (starosta warszawski), i innych współwinnych, na naprawę tam i odbudowę zawalonej wieży, leżącej z tyłu dworu książęcego w Warszawie

piątek, 6 marca 2015

7 marca 2015 roku premiera filmu dokumentalnego o dynastii Piastów
Telewizyjna premiera filmu dokumentalnego o dynastii Piastów

Jak to się stało, że w niespełna pół wieku nieznany wcześniej ród Piastów zbudował od podstaw państwo budzące respekt sąsiadujących z nim władców? Czy Mieszko I i jego przodkowie pochodzili „stąd”, czy może przybyli z innego rejonu Europy? – na te i inne pytania ma odpowiedzieć film dokumentalny „Ukryte gniazdo dynastii”, którego premiera odbędzie się w sobotę 7 marca o godz. 19.40 w TVP Historia.

www.naukawpolsce.pap.pl

Powtórka filmu: niedziela, 8 marca 2015, TVP Historia .

Zwiastun filmu Ukryte gniazdo dynastii z cyklu Początki państwa polskiego. Reż. Zdzisław Cozac.

(Źródło: www.youtube.com/user/kanaltvphistoria. Czas trwania: 00:29)

Transkrypcja dla osób niedosłyszących do zwiastunu filmu Ukryte gniazdo dynastii

Lektor (głos mężczyzny): Czy miejscem narodzin dynastii Piastów było Gniezno, czy też może gród w Kaliszu? Sensacyjne, najnowsze odkrycia archeologów. Naukowcy na tropie rodowej kolebki królewskiej dynastii. Premiera trzeciej części dokumentalnego cyklu "Początki państwa polskiego: Ukryte gniazdo dynastii", w sobotę o 19:40.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz