KALENDARIUM: 3 maj 1519 r. - Mikołaj z Mirowic (dziekan płocki i proboszcz warszawski) wypłacił książętom mazowieckim Stanisławowi i Januszowi 2000 dukatów zasądzonych od Jana Jeżowskiego (chorąży zakroczymski) i Jana Ojrzanowskiego (starosta warszawski), i innych współwinnych, na naprawę tam i odbudowę zawalonej wieży, leżącej z tyłu dworu książęcego w Warszawie

sobota, 23 stycznia 2016

Donica z drzewem odsłoniła tajemnice północnej części Placu Zamkowego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016.


W listopadzie i grudniu 2005 roku przeprowadzono badania archeologiczne na Placu Zamkowym w Warszawie, w miejscu gdzie rosła topola.

Co wówczas odkryto? Czy wśród znalezisk archeologicznych były także przedmioty pochodzące z epoki średniowiecza?

Odpowiedzi na powyższe pytania można znaleźć w folderze Rewelacyjne odkrycia na placu zamkowym w Warszawie, opracowanym przez Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich.

Uwagi: Na stronie 4 tego folderu wkradł się najprawdopodobniej błąd "drukarski", bo napisano tam, że: "(...) przy elewacji Zamku odkryto wówczas piwnicę Kancelarii Sądów Ziemskich z przełomu XVI i XV wieku.". A poprawnie powinno być następująco: "(...) przy elewacji Zamku odkryto wówczas piwnicę Kancelarii Sądów Ziemskich z przełomu XIV i XV wieku."

Miłej lektury.

Ryc.1 Okładka folderu: Rewelacyjne odkrycia na Placu Zamkowym w Warszawie, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich Oddział w Warszawie, Warszawa 2006.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz