KALENDARIUM: 3 maj 1519 r. - Mikołaj z Mirowic (dziekan płocki i proboszcz warszawski) wypłacił książętom mazowieckim Stanisławowi i Januszowi 2000 dukatów zasądzonych od Jana Jeżowskiego (chorąży zakroczymski) i Jana Ojrzanowskiego (starosta warszawski), i innych współwinnych, na naprawę tam i odbudowę zawalonej wieży, leżącej z tyłu dworu książęcego w Warszawie

wtorek, 30 lipca 2013

Bezławki. Wirtualna rekonstrukcja strażnicy krzyżackiej

Ostatnia aktualizacja: 2.08.2013.

Bezwławki. Ocalić od zniszczenia. Animacja: Adam Michel, Helena Michel, MICHEL DESIGN
(Źródło: http://vimeo.com. Czas trwania: 04:44)

Mapa Polski z lokalizacją miejscowości Bezławki
Ryc.1 Mapa Polski z naniesioną lokalizacją miejscowości Bezławki
(opracował Amicus).

2 komentarze:

 1. Czy istnieją jakieś plany rekonstrukcji zniszczonych budowli krzyżackich w Polsce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem. Słyszałem tylko, że jest planowana odbudowa zamku krzyżackiego w Brodnicy. W 2012 informował o tym chyba tamtejszy Urząd Miejski. Szuka inwestorów.

   Osobiście jestem przeciwnikiem odbudowywania zamków w Polsce. Tak naprawdę nie wiemy jak one wyglądały. Były przebudowywane i rozbudowywane przez stulecia. Wolę romantyczne ruiny ;)

   Jak wygląda odbudowa zamków w Polsce? Polecam blog historyka sztuki http://zamkinanowodotcom.wordpress.com . Jego uwagi tylko utwierdziły mnie w przekonaniu o nie odbudowywaniu zamków. Jak wygląda to w Europie, trudno mi powiedzieć. W Polsce każda odbudowa zamku budzi kontrowersje, chociażby ostatnio rewitalizacja zamku książąt mazowieckich w Ciechanowie.

   A tak na marginesie. Od 2004 roku planowana jest rekonstrukcja osady wczesnośredniowiecznej na Bródnie, niestety bez grodu. Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,18497,prehistoryczna-osada-na-warszawskim-targowku-moze-byc-zrekonstruowana.html .

   Usuń