KALENDARIUM: 3 maj 1519 r. - Mikołaj z Mirowic (dziekan płocki i proboszcz warszawski) wypłacił książętom mazowieckim Stanisławowi i Januszowi 2000 dukatów zasądzonych od Jana Jeżowskiego (chorąży zakroczymski) i Jana Ojrzanowskiego (starosta warszawski), i innych współwinnych, na naprawę tam i odbudowę zawalonej wieży, leżącej z tyłu dworu książęcego w Warszawie

poniedziałek, 22 lipca 2013

Obwarowania miasta Warszawy i zamku książęcego, od początku XIV wieku do końca XV wieku

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013.

Poniższe rysunki pochodzą z książki Mariana M. Drozdowskiego i Andrzeja Zahorskiego, Historia Warszawy, wydanej przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe w Warszawie w 1972 roku. Można je zobaczyć także w Atlasie architektury Warszawy, autorstwa Julisza A. Chrościckiego i Andrzeja Rottermunda (Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1977, s.10).

Niestety nieodzwierciedlają one obecnego stanu wiedzy. Brakuje tam niektórych fragmentów murów, wież, nie uwzględniono palisad. To w nawiązaniu do ryc. 2, 3, 4, a na przykład wału ziemnego z początku XIV wieku (Ryc.1), od północy, nie było. Poza tym badania archeologiczne na dziedzińcu Pałacu pod Blachą z lat 2004-2007, wykazały, że gród książęcy w 1 połowie XIV wieku obejmował znacznie większy obszar, niż dotychczas sądzono.

Niebawem szczegółowiej o tym napiszę, wraz z podaniem odpowiedniej literatury, by każdy miał możliwość odniesienia się do tego.

Obwarowania Warszawy z początku XIV wieku
Ryc.1 Początek XIV wieku.

Obwarowania Warszawy z końca XIV wieku
Ryc.2 Koniec XIV wieku.

Obwarowania Warszawy z początku XV wieku
Ryc.3 Początek XV wieku.

Obwarowania Warszawy z końca XV wieku
Ryc.4 Koniec XV wieku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz