KALENDARIUM: 3 maj 1519 r. - Mikołaj z Mirowic (dziekan płocki i proboszcz warszawski) wypłacił książętom mazowieckim Stanisławowi i Januszowi 2000 dukatów zasądzonych od Jana Jeżowskiego (chorąży zakroczymski) i Jana Ojrzanowskiego (starosta warszawski), i innych współwinnych, na naprawę tam i odbudowę zawalonej wieży, leżącej z tyłu dworu książęcego w Warszawie

niedziela, 29 czerwca 2014

Archiwalne zdjęcia mojej twórczości: ceramika średniowieczna (Warszawa)

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014.


Długo zastanawiałem się nad tym, czy umieszczać na blogu tego rodzaju zdjęcia. Tym bardziej, że pokazują one moją, mniej lub bardziej udaną próbę odtworzenia - nie mylić z archeologią eksperymentalną - jednego z garnków czternastowiecznych, a odkrytego przez archeologów na Starym Mieście w Warszawie, przy ulicy Wąski Dunaj.

Tak na marginesie dodałbym jeszcze, że oryginalny garnek miał kolor siwy - charakterystyczny dla późnego średniowiecza, bo wypalono go w atmosferze redukcyjnej, czyli bez dostępu tlenu. Natomiast mój ma barwę ceglastą, ponieważ został wypalony w atmosferze utleniającej.

Wbrew pozorom, w późnośredniowiecznej Warszawie także używano garnków o barwie ceglastej. Gabloty muzealne trochę wprowadzają w błąd, bo tam można głównie zobaczyć garnki o kolorze szarym, tak zwane siwaki.

Zdjęcie garnka

Ryc.1 Fot. Amicus. Licencja: CC BY-SA 3.0

Zdjęcie garnka

Ryc.2 Fot. Amicus. Licencja: CC BY-SA 3.0

Zdjęcie garnka

Ryc.3 Fot. Amicus. Licencja: CC BY-SA 3.0

Zdjęcie garnka

Ryc.4 Fot. Amicus. Licencja: CC BY-SA 3.0

1 komentarz:

  1. Podziwiam za próbę (wg mnie udaną) odtworzenia naczynia:)

    OdpowiedzUsuń