KALENDARIUM: 3 maj 1519 r. - Mikołaj z Mirowic (dziekan płocki i proboszcz warszawski) wypłacił książętom mazowieckim Stanisławowi i Januszowi 2000 dukatów zasądzonych od Jana Jeżowskiego (chorąży zakroczymski) i Jana Ojrzanowskiego (starosta warszawski), i innych współwinnych, na naprawę tam i odbudowę zawalonej wieży, leżącej z tyłu dworu książęcego w Warszawie

czwartek, 26 czerwca 2014

Skansen archeologiczny "Grodzisko Owidz" w filmie krótkometrażowym

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014.


W ciągu ostatniej dekady powstało w Polsce kilka skansenów archeologicznych i parków tematycznych, nawiązujących do epoki średniowiecza.

Każdy z nich stara się promować na różne sposoby, ale nie będę ich tutaj omawiał. Wspomnę tylko o jednym, który przykuł moją uwagę.

Otóż skansen Grodzisko Owidz w Owidzu (woj. pomorskie) wraz ze studiem Black Stork, nakręcili film krótkometrażowy jakieś 3 lata temu, a jego fabułę umieścili w czasach panowania księcia Bolesława III Krzywoustego (1102-1138).

Głównymi założeniami tego projektu było wsparcie w promocji tego "grodu (...), (...) dać zwiedzającym (...) historyczne miejsce, fabularne tło oraz pobudzić ich wyobraźnię"1.

Czy się to udało? Pozostawiam Was z tym pytaniem.

Dodam tylko, że premiera tego filmu odbyła się w 2012 roku, zaś aktorami były osoby należące do różnych grup odtwórstwa historycznego, a wśród nich sam dyrektor tego skansenu, a dokładniej ten, co w jednej ze scen, wymachuje drewnianym krzyżem grożąc wszystkim dookoła.

Miecz i Krzyż. Legenda grodu w Owidzu, reż. Janusz Bocian.
Grodzisko Owidz, Black Stork Studio, 2012

(Źródło: www.youtube.com. Czas trwania: 23:13)

PS. Oglądając go, warto pamiętać, że w 1 połowie XII wieku istniało już wiele osad w granicach administracyjnych dzisiejszej Warszawy, na przykład osada w rejonie ul. Św Wincentego, Kamion (obecnie Kamionek), być może Gościesław (obecnie Gocław), osada w rejonie zbiegu ulicy Sobieskiego z Aleją Wilanowską2. A tak swoją drogą. Ciekawe, czy lub kiedy powstanie tego rodzaju film w warszawskiej Warowni Jomsborg?

Przypisy
1 https://pl-pl.facebook.com/events/348368751919413/,
2 Andrzej Piotrowski, Warszawa w średniowieczu, "Z Otchłani Wieków", R.59 / Nr 1-4 / 2004-2005, s. 25-28.

1 komentarz: